Egyéb oldalak:

2014. március 31., hétfő

Amikor Mátyás bús hadát nyögte Bécs.



1458-ban trónra lépett Mátyás és III. Frigyes német-római császár viszonya a kezdetektől feszült volt. Frigyes csak 1463-ban adta vissza az Erzsébet királynő által elzálogosított Szent Koronát a hatalmát addigra megszilárdító Mátyásnak. A bécsújhelyi béke azonban tartalmazott egy olyan kikötést, hogy ha Mátyás törvényes utód nélkül halna meg, a korona és vele az ország a Habsburgokra száll. (Erre az egyezményre is alapozták később a Habsburgok trónigényüket.)
Mátyás Frigyes kérésének is eleget téve vágott bele a végül sikertelen cseh háborúba - Podjebrád György cseh király halála után ugyanis nem ő került a cseh trónra. Az új cseh király, Ulászló a Hunyadi által elfoglalt Szilézia és Morvaország visszaszerzése érdekében Frigyessel szövetkezett, végül azonban békét kötött Mátyással.
A magyar király 1477-ben üzent hadat a császárnak, aki befogadta az önkénye elől kincstárával elmenekülő esztergomi érseket. Mátyás villámhadjárata során elfoglalta Alsó-Ausztriát, és ostrom alá vette Bécset, de az év végén pápai közvetítéssel békét kötött Frigyessel. A császár vállalta, hogy beiktatja Mátyást Csehország hűbérébe (ami választófejedelmi címmel is járt), és százezer forint hadisarcot fizet. A leleményes Habsburg később csak az összeg felét izzadta ki, de a beiktatásra 1477 decemberében sor került.


A két uralkodó között ezután is napirenden maradtak a torzsalkodások. 1479-ben Frigyes még csapatok toborzásába is belekezdett, Mátyás pedig 1482-ben ismét hadat üzent, és megindult a második osztrák háború. A király most már az osztrák tartományok teljes elfoglalására törekedett, sorra vette be (vagy meg) az ausztriai várakat. 1485. január 29-én megkezdte Bécs ostromát, majd június 1-jén ünnepélyesen bevonult a városba. Hatalmának tetőpontjára érkezett. Bár a főváros Buda maradt, Mátyás Bécsben rendezte be udvarát. A városban helyreállt az eredeti igazgatási rend, a magyar hivatalnokok csak ellenőrző szerepet láttak el.
Frigyes csak kevés ellenállást tudott kifejteni, sőt 1487-ben elvesztette Bécsújhelyet is. A harcok ezzel véget értek, a továbbiakban egyik fél sem tudott tartósan újabb területet elfoglalni. Frigyesnek sikerült elérnie, hogy a frankfurti birodalmi gyűlés 1486-ban fiát, Miksát válassza meg német királlyá, aki 1493-ban apja örökébe lépve német-római császár is lett.
Mátyás 1490. április 6-án váratlanul meghalt Bécsben (Frigyes három évvel élte túl). Halálát trónviszály követte, így hódításai gyorsan elvesztek. Miksa a következő hónapokban visszafoglalta Bécset és Bécsújhelyet, sőt betört Magyarországra is. Mivel azonban pénzzavarba került, seregét szélnek kellett eresztenie. A magyar trónra II. Ulászló cseh király került.





2014. március 30., vasárnap

Nikola Tesla – A huszadik század “kivételes tudósa”,


*( http://rejtelyekszigete.com nyomán! )*



Nikola Tesla volt a 20. század első igazi “őrült tudósa”: ő találta fel a váltakozó áramot, de halálsugarakkal, időutazással és az emberi agy emlékeinek kutatásával is foglalkozott.

Az ismeretlen géniusz.

Nikola Tesla 1856. július 10-én született a ma Horvátországhoz tartozó szerb Smiljanban. A grazi és a prágai műegyetemen tanult. Grazban ismerte meg a Gramme-féle dinamót, amely fordított irányban villanymotorként működött. Kidolgozott egy váltóáramú meghajtást, később, Budapesten fogalmazta meg a forgó mágneses mező elvét, ez lett a váltóáramú gépek alapja, majd indukciós motort tervezett. Ezek voltak a váltóáram első hasznosítási kísérletei.

Apja halála miatt nem fejezte be az egyetemet, 1880-82 között Budapesten dolgozott a Ganz-gyárban, itt megismerkedett Puskás Ferenccel, Tivadar öccsével, aki a magyar távírószolgálatnál szerzett neki állást. 1882-ben a párizsi Continental Edison Companynál, Puskás Tivadarnál vállalt munkát, 1883-ban valósította meg indukciós motorját. 1884-ban Amerikába utazott, s Edisonnál kapott állást, de eltérő szemléletük miatt hamarosan elváltak útjaik. Edisonnal ugyanis nagy jutalmat ígért neki, ha újratervezi az elektromos motorjait és áramfejlkesztőit. Tesla így is tett, és sok szabadalmat szerzett Edisonnak, aki viszont nem adta meg az ígért fizetséget. Tesla erre felmondott, és Edison egyenáramával szemben kidolgozta a váltakozó áramot, amelyet ma is használunk.

1885-ben George Westinghouse, a vasúti légfék feltalálója, a pittsburghi Westinghouse Electric Company vezetője megvásárolta Tesla váltóáramú dinamóinak, trafóinak és motorjainak szabadalmi jogait. Ezután nagy verseny indult Edison egyenáramú szisztémája és a Tesla-Westinghouse-féle váltóáramú rendszer között, ez az utóbbi győzelmével végződött.

Hamarosan vállalatot alapított, de főleg árnyfényképezőkkel kísérletezett, mint később Wilhelm Röntgen. A szénszálas izzót, az elektromos rezonanciákat, a világítás lehetőségeit is kutatta. Bemutatóin a saját testén átvezetett árammal próbálta eloszlatni a váltóárammal kapcsolatos félelmeket. 1891-ben feltalálta a róla elnevezett tekercset, amelyet ma is használnak a rádiókban és tévékben. Tesla egy 30 ezer Hz-es generátort is épített, az ezzel működtetett ívlámpák zümmögése megszűnt, fényük egyenletesebb lett. Az év során amerikai állampolgárságot kapott.

Róla nevezték el a nagyfeszültségű és nagyfrekvenciájú váltakozó áramot, amelyet az elektroterápiában alkalmaznak, ezt a Tesla-féle transzformátorral állította elő. 1893-ban a chicagói világkiállítás kivilágítását az ő rendszerével oldották meg. A siker nyomán kapott megbízást a Niagara-energiarendszer kialakítására, 1896-ban már az ő erőműve látta el energiával Buffalo városát. 1898-ban távirányítással kormányzott hajót mutatott be. 1899-ben Colorado Springsben felismerte, hogy a Föld vezetőként használható, s bizonyos frekvenciákon érzékenyen reagál az elektromos rezgésekre.

1915-ben elterjedt, hogy Edisonnal közösen Nobel-díjra jelölték. Ez a hír hamisnak bizonyult, ami nagy csalódást okozott neki, de 1917-ben megkapta az Amerikai Villamosmérnökök Egyesületének legmagasabb kitüntetését, az Edison-érmet. Javasolta, hogy a kiöregedett csatahajókat áramfejlesztőként hasznosítsák – ez az ötlete meg is valósult.

Tesla több nyelven, így szerbül, horvátul, csehül, angolul, franciául, németül, magyarul, olaszul és latinul beszélt folyékonyan. Egész életében kényszerbetegségek gyötörték, több nagyon különös fóbiától és kényszerképzettől szenvedett: életét a hármas szám bűvöletében élte le, megszállottan rajongott a gyöngy fülbevalókért, kiemelten kényes volt a higiéniára és tisztaságra is. Nem szerette a kerek tárgyakat, és irtózott mások hajának megérintésétől is.

Ha valami nem tetszett neki, kegyetlenül kifejezte ellenszenvét: így lenézte a túlsúlyos embereket, és keményen kritizálta azt is, ha valaki nem öltözött divatosan. Séta közben számolta a lépteit, étkezés közben mindig megbecsülte az elfogyasztott étel térfogatát. Ha ez nem sikerült valami vagy valaki miatt, akkor már nem érezte jól magát, ezért egyedül szeretett enni.

Megszállottan rajongott a galambokért, a feljegyzések szerint különleges magokat rendelt, és azzal etette őket a Central Parkban, és néha még a hotelszobájába is magával vitt párat. A legjobb barátjának Mark Twain írót tartotta, akivel igen sok időt töltöttek együtt, ám élete vége felé kapcsolatuk megromlott, és ezért a halálsugarakkal is rajta akart kísérletezni. Sosem nősült meg, sőt cölibátust fogadott, mondván az önmegtartóztatás jobban segíti őt tudományos kísérleteiben. Sok nő próbálta felhívni magára a figyelmét, ám sikertelenül.

Az elfeledett zseni

Van persze sok elmélet, amely a mai napig nem közismert a szerb géniusszal kapcsolatban. Tesla például úgy gondolta, hogy az emberi agy feljegyzi az emlékeket és gondolatokat, amelyeket aztán a retinán keresztül meg lehet nézni, akár egy filmet. Emellett azt is hitte, hogy a jövőben a nők lesznek az uralkodó nem, és a méhkirálynőkhöz hasonlóan ők fognak uralkodni a világon.

Ő fejlesztette ki az első radarrendszert. Elsőként épített vezeték nélküli rádióadótornyot New York-ban a német Telefunken céggel együtt, amelyet azonban 1917-ben az amerikai kormány lebontatott, mert attól féltek, hogy a németek hírszerzésre használhatják. Már jóval Marconi előtt, elsőként továbbított rádióhullámokat, de nem őt tartjuk a `rádió atyjának`, pedig 1943-ban a Legfelsőbb Bíróság az ő szabadalmát erősítette meg Marconiéval szemben.

Megpróbált antigravitációs léghajót építeni, és a fényt kutatva időutazással is foglalkozott. Rengeteg elméleti munkát fektetett a Tesla-repülőbe, amely egy ionnal hajtott gép lett volna. Kifejlesztett egy módszert, amellyel energiát lehet nyerni az űrből, és azt mondta, egy nap mindenki ezt az energiát akarja majd megszerezni. Terveket készített az óceánok megvilágítására, és hatalmas gyűrűt épített volna a Föld köré, amely lehetővé tette volna, hogy egy nap alatt megkerüljük bolygónkat.

1899-ben Tesla Colorado Springsben folytatott kísérleteket a drótnélküli energiaátvitellel (ahogy azt a Tökéletes trükk című filmben is láthattuk). Kísérleti berendezéseivel több százezer volt elektromos feszültséget hozott létre, amellyel képes volt mesterséges villámok előállítására is. Rájött, hogy a villámlás mellékjelenségeként rendkívül alacsony frekvenciájú rádióhullámok kerülnek kisugárzásra, amelyek gyakorlatilag akadálytalanul képesek behatolni a földfelszínbe is. Ezzel a felfedezésével megtalálta azt a frekvenciát, amellyel Föld elektromágnesesen rezonál. 40 kilométer távolságból, vezeték nélkül működtetett 200 villanyizzót, és 40 m hosszú mesterséges villámokat keltett, felhasználva az ionoszféra energiáját. Tesla munkáját akkoriban nem támogatta a tudományos közélet, és mivel felfedezéseinek gazdasági hasznát sem látták, munkájához nem talált szponzorokat, így az félbeszakadt.

Életének végén kifejlesztette az ún. Nikola Tesla halálsugarat, amely megismertetéséhez sajtókonferenciát is összehívott. Azt állította, hogy “olyan hatalmas energiával rendelkezik, hogy a védekező ország határától 200 mérföldre is képes elpusztítani 10 ezer ellenséges repülőt, és a hadseregeket.” Ez a fejlesztés adta az alapot a későbbi csillagháborús tervekhez, vagyis egy műholdas védelmi rendszer kiépítéséhez, amin egyébként még ma is dolgoznak. A halálsugár a mai elképzelések szerint valamiféle részecske-vagy plazmafegyver lett volna, biztosat azonban senki sem tud róla.

1922-tõl kezdve már nem adott be új szabadalmat, és részben a világtól visszavonultan élt. Anyagilag helyzete nagyon erősen megrendült, egy olcsó szállodában kellett laknia. Rövid ideig még volt kutatási lehetősége, még folytatott kísérleteket, a későbbiek során azonban már erre nem tudott anyagi fedezetet találni.


Nikola Tesla 1943-ban, 86 éves korában egyedül, szegénységben és teljesen eladósodva halt meg New York-i hotelszobájában. Halála után az FBI minden kutatási anyagát szigorúan titkosnak minősítette, és lefoglalta. A Szövetségi Nyomozóiroda életének minden lehetséges helyszínét átkutatta, és a leginkább a halálsugár prototípusára lettek volna kíváncsiak. Egyesek szerint a Hoover vezette szervezet 80 teherautónyi iratanyagot és tárgyat gyűjtött össze, és szállított ismeretlen helyre.

Később néhány anyag visszakerült a családhoz, néhány pedig örökre eltűnt, amely a mai napig sok összeesküvés-elméletet táplál. 3327-es számú hotelszobában ma is sok látogató megfordul, állítólag azért, hogy ihletet merítsenek. Hozzáférhető vázlatait ma is sokan tanulmányozzák, jegyzeteit, modelljeit a belgrádi Tesla-múzeumban őrzik. A felfedező halálában sem nyugodhatott: New Yorkban elhamvasztották, majd 1957-ben urnáját Belgrádba vitték, amely ma a róla elnevezett múzeumban tekinthető meg.

2006-ban az UNESCO egész éves ünnepségsorozattal emlékezett Tesla születésére, ennek keretében szülőházát is felújították és megnyitották a nagyközönség előtt. Alakját a Tökéletes trükk (The Prestige) című filmben David Bowie keltette életre, bár Tesla soha nem alkotott a filmben ábrázolt géphez hasonló szerkezetet.


/Múlt-kor történelmi portál/



Videó:

2014. március 29., szombat

Földtörténet két órában.

A History Channel dokumentum filmje amely bemutatja a Föld és az univerzum történetét. Eredetileg 2 órás de reklám nélkül csak másfél óra.

Az amazonok valódi arca.


Az amazonokról, vagyis a harcias nőkről nagyon sok történet keringett az ókoriban, majd ezeket sokszor helytelenül értékelték a nyugat-európai kutatók is. Úgy tűnik, hogy végre kiderül, kik is voltak ezek az asszonyok.

Amazonok Trója mellett

Az egyik legkorábbi híradás az amazonokról az Illiászban található meg. A Kr. e. 8. században élt költő, Homérosz volt az első, aki említést tett róluk. A nagy hősénekben, mely a nagy költő előtt 500 évvel korábban, a bronzkorban keletkezhetett, azt örökítették meg róluk, hogy egyenlőek voltak a férfiakkal. A nagy háborúban Trója oldalán harcoltak. Milétoszi Arktinosz leírt egy romantikus esetet arról, hogyan ölte meg Akhilleusz Penthesilea-t, az amazonok királynőjét közelharcban. A hosszú küzdelem után a győztes Akhilleusz, aki maga is szkíta eredetű volt, levette ellenfele sisakját, hogy megnézze, ki volt ez a hős, aki ki mert vele álni. Akkor látta meg, hogy egy gyönyörű nő küzdött vele. Annyira szépséges volt a legyőzött amazon, hogy a nagy hős azonnal beleszeretett.

Az öv elvétele

Az ókori mondák úgy tudják, hogy Héraklész, a szkíták atyja is megküzdött az amazonok királynőjével, Hippolitával. Az volt a nagy hős kilencedik feladata, hogy szerezze meg az övét. Az öv a szkíta-hun civilizáció népei számára a legfontosabb ruházati tárgy, a függetlenség jelképe. Akinek nincs öve, az nem lehet szabad ember, éppen ezért a harcias nő a végsőkig ragaszkodott hozzá. Héraklész pedig csak komoly küzdelem után tudta elvenni tőle.

Amazon városok

Sok hibás adatot őrzött meg Hérodotosz, a nagy történetíró, aki Olbia szkíta és görög lakóitól értesült a szkíták életmódjáról. Vannak azonban olyan tudósítások, amelyekre érdemes odafigyelni, ez pedig az, hogy a harcias nők több várost is alapítottak a Fekete-tenger partvidékein. Az amazonok fővárosa Themiskira volt és a Fekete-tenger partján, a mai Törökországban fekszik, azonosítható Gireszün várossal, ahol minden évben megemlékeznek a harccias nőkről. A görög történetíró tudni vélte, hogy olyan híres városokat, mint Szmirna, Epheszosz, Szinope és Paphosz, szintén az amazonok alapították.

Az uráli lelet

Nemcsak a görög mítoszokban maradt nyoma annak, hogy a szkíta asszonyok részt vettek a háborúkban és derekasan helyt álltak. Jó néhány szkíta és szarmata sírban is találtak erre bizonyítékot. Az orosz kutatók Pokrovka mellett, a Dél-Urál sztyeppén, közel a kazak határhoz kiástak egy 2000 éves kurgánt, valamint hozzá közel még 150 sírt, amelyet a szarmaták elődeinek véltek. A sírokban feküdtek átlagos nők, de felfigyeltek olyanokra, akiket fegyverrel együtt temettek el. Az egyik fiatal nő lába állandó lovaglásról tett tanúbizonyságot, de nemcsak a pusztán tett meg hosszú távot, hanem valószínűleg részt vett ütközetekben is. Csontváza mellé ugyanis fegyvereket helyeztek el. Balján egy lándzsa hevert, jobbján egy tegez, amelyben 40 bronzból öntött nyílhegy volt. Egy másik nő koponyájában befúródott nyílhegyet találtak, amely harci sérülésből eredt. A fegyveres nők az átlagnál magasabbak voltak, 5-6 láb magasságot érték el.


http://www.alfahir.hu

2014. március 26., szerda

Oktatás iskola nélkül - EzVanZsac, Jakab István

Bemutatjuk azt az új embertípust, aki nem a birkaképző oktatási rendszer karámjából került ki, s ha kirakod Alaszkán, egy hónapon belül képes hűtőszekrényt eladni az eszkimóknak. Minden szituációban felismeri a tanulás és a továbblépés lehetőségét. Gondolkodó, döntésképes, céltudatos és nem megvesztegethető




Populációk közötti kölcsönhatások


Fogalmak:



Populáció: más szóval népesség, az azonos fajba tartozó élőlények természetes szaporodási közössége.

Társulás: különböző fajokhoz tartozó, egymással szoros kölcsönhatásban élő populációk alkotják.

Egy társuláson belül a különböző populációk között kölcsönhatások alakulnak ki.



Magyarázat és példák:


1. Együttélés

Az együttélés (szimbiózis) mindkét fél számára előnyös kapcsolat, a társszervezetek kölcsönösen segítik egymás elterjedését (+,+). A szimbiózis nagyon elterjedt a hajtásos növények és a gombák körében. Nagyszámú gombafaj gombafonalai például helyettesítik a növény gyökérszőreit, felveszik a talajból a vizet és az ásványi sókat. A gomba pedig a növény által előállított szerves anyagokat hasznosítja.A pillangósvirágú növények gyökérgümőiben élő nitrogéngyűjtő baktériumok felveszik és beépítik szerves anyagokba a levegő nitrogénjét. A társnövény így nitrogénben szegény talajon is jól fejlődhet. A baktériumok anyagcseréjükhöz szerves anyagokat nyernek a növénytől.



Állatpopulációk között kialakuló szimbiotikus kapcsolat a szimfilia. Például, amikor az egyik populáció a másik testváladékát fogyasztja és cserébe menedéket, sőt ellátást is nyújt. Jól ismert, hogy a hangyák rendszeresen felkeresik a tápnövényükön táplálkozó, édes váladékot termelő levéltetveket, vagy a bolyukba hurcolják azokat és gondoskodnak róluk. A hangyák vendégei között azonban sok bogárfaj is akad, például holyvák (az Atemeles nemzetség fajai) és hangyabogarak.

2. Kommenzalizmus

A kommenzalizmus magyarul asztalközösséget jelent. Az elnevezés arra utal, hogy a +, 0 kapcsolatok legtipikusabb példáit a táplálékszerzésben találni. Ugyanakkor hiba lenne csupán erre a területre leszűkíteni, mert az élettevékenységek szinte minden körében megfigyelhetők az ilyen jellegű kölcsönhatások.

Tipikus kommenzalista kapcsolat a nagyobb ragadozók és a körülöttük élő, azok táplálkozási maradékait fogyasztó populációk. Afrikában például az oroszlánok zsákmánymaradványait különböző keselyű- és sakálfajok, a foltos hiéna, marabu stb. fogyasztják el. A növényevőknek is meglehetnek a maguk kommenzalista kísérői. Például a tarándszarvasok egyik fő táplálékát a tundrán a különböző zuzmófajok jelentik, amelyek fontos táplálékul szolgálnak a hófajdok számára is. A hófajdok azonban nagy hó alól a zuzmók kikaparására nem képesek, ezért csapatostul kísérik a tarándszarvasokat és az ott hagyott maradékok jelentenek táplálékot számukra.



A kommenzalizmus egy másik formája az együttlakás, parőkia. Az együttlakó populáció úgy húzódik egy másik populáció közvetlen közelébe, hogy közben a másikat a legkisebb mértékben sem károsítja, az rendszerint tudomást sem vesz róla. A nagyobb madárfészkek például szinte nyüzsögnek a különböző rovaroktól. A tollal, bőrmaradványokkal, száradó csontok inas maradványaival táplálkozó Trox-bogarak csak madárfészkekből kerülnek elő.

3. Zsákmányszerzés (predáció)

Valamilyen formában szinte minden populációt érint a predáció. Tágabban értelmezve ez olyan populációs kapcsolat, amely során egy populáció - a predátor - részben vagy egészben egy másik populációt - a prédát - fogyasztja, azzal táplálkozik. Ha a préda növény, növényevésről, ha állat, ragadozásról beszélünk. A ragadozás prédája a zsákmány. A növényevés és a ragadozás között lényeges különbség, hogy a növényevés során a préda rendszerint nem pusztul el, csupán károsodik.

A rovarfogó növényeket ragadozónak tekintjük. Egy ragadozó populáció saját fajtársainak fogyasztása a kannibalizmus. A zsákmányul szolgáló populáció és a ragadozó populáció egyedszámának alakulása között összefüggés mutatható ki.


4. Élősködés (parazitizmus)

Hasonló populációs kölcsönhatás az élősködés, a parazitizmus is. Mikroroganizmusok között, állat- és növénypopulációk között egyaránt előfordul. Az élősködő szervezet egy másik szervezet - a gazdaszervezet - testanyagaival táplálkozik. Ektoparazitizmus esetén a parazita külső testfelületen él, endoparazitizmus esetén a gazdaszervezet belsejében él. Ektoparazita a gerincesek vérével táplálkozó marhabögöly, a gyötrőszúnyog vagy a közönséges kullancs. Közös sajátosságuk, hogy táplálkozás után elhagyják a gazdaszervezetet, hosszabb ideig is képesek a gazdaszervezet nélkül élni, ezért fakultatív parazitáknak tekintjük őket. A madarak tollazatában élő rágótetvek, a denevérek élősködői, a denevérlegyek a gazdaszervezetet nem hagyják el, hosszabb ideig nélkülük életképtelenek. Ezek az obligát paraziták. Ilyenek az élősködő taplógombák, a fürkészdarazsak lárvái, a vajvirág fajok stb.is. A élősködés egy sajátos formája a növényvilágban előforduló félparazitizmus. A félparazita szervezetek, például a sárga fagyöngy, szívógyökereiket a gazdaszervezet faelemeibe növesztik és a vizet valamint a szervetlen ionokat szívják el. Fotoszintetizálnak, az elszívott nyersanyagokat már maguk alakítják át szerves vegyületekké. Az élősködés különleges esete a hiperparazitizmus. A hiperparaziták lárvái egyes parazitaként élő rovarlárvákban - fürkészlegyek vagy fürkészdarazsak lárváiban - fejlődnek.


5. Antibiózis

A 0, - kölcsönhatások olyan populációs kapcsolatok, amelyek az egyik fél számára hátrányos, a másik populációnak ebből azonban semmiféle előnye nem származik. Ilyen az antibiózis, amely bizonyos mikroorganizmus populációk, baktériumok és gombák között lép fel, melynek során a gombapopuláció anyagcsereterméke a baktériumok szaporodását meggátolja, vagy a baktériumokat elpusztítja. Például az ecsetpenészekhez tartozó Penicillum és Aspergillus fajok olyan anyagcseretermékeket - antibiotikumokat - adnak le, amelyek a baktériumok nagy többsége számára mérgezőek. Magasabbrendű növényekre jellemző kölcsönhatás az allelopátia. Az egyik növénypopuláció lehullott leveleinek, maradványainak bomlástermékei között olyan vegyületek vannak, vagy a növény olyan vegyületeket ad le a környezetébe, amely más populációk szaporodására, életműködéseire stb. kedvezőtlen hatású. Régóta megfigyelt tapasztalati tény, hogy bizonyos növények más növényekkel együtt ültetve nem fejlődnek megfelelően, sőt el is pusztulhatnak. Például a dió komposztálódó lombjából felszabaduló juglin nevű anyag sok növény magja számára csírázásgátló hatású. A zeller által a talajba leadott anyagok gátolják a karalábé és a dohány fejlődését stb.

6. Versengés (kompetíció)

Élőhelyeiken a populációk szüntelen harcot folytatnak egymással a korlátozott mértékben rendelkezésükre álló erőforrásokért, növények esetében a fényért, vízért, tápanyagokért stb.; állatok esetében a táplálékért, a vadászterületért, az ivari partnerérét stb. Ez a versengés, kompetíció valamennyi populációra nézve hátrányos ( –, –) és kompromisszumra kényszeríti őket. Sivatagos, félsivatagos területeken a korlátozott vízkészlet következtében helyezkednek el egymástól meghatározott távolságra a szárazságtűrő cserjék, mert csak így tudnak elég nagy gyökérzetet fejleszteni ahhoz, hogy vízszükségletüket biztosítsák. Kompetítorok a ragadozó madarak is, ezért “osztják fel” egymás között a rendelkezésre álló teret.

7. Neutralizmus

A természetben - igaz nagyon ritkán -, de az is előfordulhat, hogy két együtt élő populáció semmiféle hatással nincs egymásra. Ez a neutralizmus. Ilyen viszonynak tekinthető például egy nyíres talajszintjén élő erdei ganéjtúró bogár, és a lombkoronaszintben repkedő tarkaszövő lepke populációs kapcsolata.



(Forrás: antiskola.eu)

http://okovaros.com




2014. március 24., hétfő

Levél magamhoz,hogy emlékezzek .

Drága Én!


Ahhoz, hogy minden számodra jó legyen, még sokat kell tanulnod. Ezért most leírom Neked, mikre figyelj az utad során!

Legfőként arra kérlek, fogadd el önmagad olyannak, amilyen most vagy. Ne félj ezt megtenni, nincs mit veszítened, hiszen, amikor csak kedved tartja, mindig lehetőséged van változtatni magadon. Addig meg az a legjobb, ha önmagad így szereted. Szeresd önmagad, úgy, ahogy vagy!

Lásd magad valóban! Légy magad számára gyönyörű (kívül, belül) úgy, ahogy vagy. Ne másokhoz mérj, ne versenyezz! Csak lásd magad tisztán! Ne legyen lelkiismeret furdalásod emiatt! Hiszen nem vagy ezzel egyedül. Az egyetlen, ami miatt másokat ez zavarhat az, hogy ők nem képesek így látni magukat. Ez viszont nem a te problémád.

Tudj elkülönülni! Igaz, hogy egy egység része vagy, de mégis egy parányi elkülönülés. A te fájdalmad, a te problémád, te félelmed, csak a tiéd. Tedd le másokét! Az egyetlen, amit másokért tehetsz az, hogy figyelsz rájuk. Mielőtt bármit teszel, gondolj bele cselekedeteid következményeibe! Ne gázolj át másokon a saját érdekeid érvényesítése érdekében! Törekedj arra, hogy mindig úgy tégy, rajtad kívül is mindenkinek jó legyen!

Légy merészebb! Ne félj ennyit! Nincs miért félned. Oldd fel a félelmeidet! A félelmek gátakat képeznek benned és ezáltal az életedben. Ne hagyd, hogy korlátozza bármi is az életed! Ha van hited, igazi baj nem érhet.

Ne félj bízni se! Bízz másokban, másokon keresztül bízz magadban és bízz Istenben! Abból indulj ki, hogy senki sem akar rosszat Neked, mindenki a javadat akarja, ha Te is azt akarod magadnak.

Ne félj belenézni a tükörbe! Se akkor, ha csak önmagad tükrébe nézel, se akkor, ha a mások által eléd tartott tükörben szemléled önmagad! Élj úgy, hogy minden tükörbe nézve boldoggá tegyen a látvány!

Ne keresd a hibát! Hibát, aki keres, az talál. De a hiba lehet ugyanúgy szerethető és számodra tökéletes is. Taníthat, fejleszthet téged. Csak az a kérdés, te miként állsz hozzá.

Tudd azt is ehhez kapcsolódóan, hogy tökéletes általános értelemben amúgy sem létezik. Csakis a Te viszonylatodban. Azt nézd neked mi a tökéletes és zárj ki ebből is másokat! Mondjanak bármit, ők úgyis csak a saját értelmükről beszélhetnek.




Ha szükséged van rá, tudj segítséget kérni és tudd elfogadni. Tudd magad elfogadni akkor is, ha néha Neked segítség kell. Nincs ebben semmi sem. Nem kell mindig erősnek lenned, ettől nem tűnsz kevesebbnek, magad előtt sem.

Az adok- kapok egyedül arról szól, hogy képes vagy-e mindkettőre maradéktalanul. Bármit megkaphatsz, ha mered akarni és kapni. Ha bízol abban, hogy megkapod. Adni pedig amúgy is örömet okoz. Ezen az alapon pedig csak egy szabály él. Hogy mindent megérdemelsz, akár te adod, akár te kapod.

Ne bánj meg semmit, amit megtettél! Felesleges. Jól jött, amit tettél, tanultál belőle, általa fejlődtél, közelebb kerültél vágyaidhoz egy lépéssel, ráadásul másokat is tanítottál közben és tapasztaláshoz segítettél.

Soha nincs késő visszakozni sem. Semmi sem végleges, vagy megváltoztathatatlan.
Ne keress folyton okokat! Ne akard megoldani a problémákat! Ne tervezz, szervezz, igyál előre a medve bőrére! Annyiféle út van, annyiféle úton járhatsz. Semmi sem végleges, semmi sem megváltoztathatatlan. Ha hited van és meg is tartod minden körülmények között, már minden most a tiéd.

Maradj hű minden körülmény között önmagadhoz!

Végül pedig legfőképpen, mindig emlékezz arra, hogy a szeretetnek ezer arca van. A szeretet elfogad. A szeretet megbocsát. Ha igazi szeretet. Mert az igazi szeretetnek nincs érdeke vagy észoka. Az igazi szeretet csak kitörölhetetlenül van. Él és ég benned. Iránta, irántam és mindenki iránt. Ha csak ezt az egyet megtanulod, máris gyógyítod a világodat.

Szeretettel,
Én

http://www.thesecret.hu

2014. március 16., vasárnap

Erotikus kisugárzás.


Példa:
(Emanuela Bg. singer).


Az erotikus kisugárzás a London School of Economics szociológusa, Catherine Hakim szerint nem más, mint a fizikai alkalmasság, ápoltság, társadalmi helyzet és a nemi varázs, vagyis a szexepil összessége. Ha kíváncsi vagy, neked mekkora az erotikus kisugárzásod, illetve hogyan tudnád még tovább növelni azt, olvass tovább bátran! Nemi varázs, azaz a szexepil Ne hidd, hogy ez valami különleges dolog, mely csak a filmsztároknak adatik meg.

Egyszerűen csak arra kell figyelned, hogy a tested gyakran sokkal őszintébben beszél rólad, mint a szavaid. A kifejezéstelen arc, a zárkózottságot sugalló testtartás, mint a zsebre vagy keresztbe tett kéz, a lomha járás nem túl szexi. A szem viszont nagy fegyver, egy kedves vagy akár kacér pillantás azonnal megtörheti a jeget.

A nyitottság a bizalom felkeltését szolgálja, ám ha ezen túl vagy, jöhet a következő lépcső. Nőket és férfiakat egyaránt képes rabul ejteni például egy illat. Gondolj bele, egy-egy elillanó illat kapcsán mennyi és mennyi emlék tódul hirtelen a fejedbe. Így van ez másokkal is. Ezért figyelj oda, hogy a te illatod csak jó dolgokat idézzen más emlékezetébe. Még akkor is van esélyed jól szerepelni mások előtt, ha egyébként azonnal beteges idegesség fog el, amikor valakivel beszélgetned kell. Ezt a képességet ugyanis könnyen fejlesztheted. A magabiztosságod legkönnyebben úgy növelheted, ha egy-két témában jártasságot szerzel. Így ugyanis azonnal lesz miről beszélned, ráadásul olyan dolgokról, melyekben tájékozott vagy, tehát nagyon nem lőhetsz mellé, nincs ok az idegességre.


Olvass sokat újságot, könyveket a téged érdeklő témákban és a világ eseményeiről egyaránt. Vértezd fel magad tudással, mely aztán magabiztossá tesz. A magabiztosság pedig köztudottan szexi. Fontos, hogy tisztában légy alapvető szabályokkal etikettben, társasági életben. Az udvariasság, megnyerő viselkedés ugyanis egyértelműen pozitív hatással van az emberekre. A dolog mechanikája nagyon egyszerű. Betartasz néhány szabályt, (férfiként például kezdheted azzal, hogy az ajtóban előre engeded a hölgyeket, vagy az asztalnál hellyel kínálod őket), ők pedig egészen biztosan felfigyelnek majd rád, esetleg egy bátorító mosolyt is küldened feléd, ami azonnal megnöveli az önbizalmad. Nem is olyan bonyolult szexinek lenni, igaz?

donna.hu














2014. március 5., szerda

Ez maradt meg az elsüllyedt kontinensből. Gyönyörűséges videó Új-Zélandról.





Az elsüllyedt kontinens, Zealandia létezését a tudósok is tényként kezelik: az egykori mikrokontinens százmillió évvel ezelőtt szakadhatott le az Antarktiszról, 80 millió évvel ezelőtt pedig Ausztráliától is elvált. Nagyobb része azonban 23 millió évvel ezelőtt elsüllyedt, csupán 7%-a maradt az óceán felszíne fölött. Az egykori kontinens maradványa Új-Zéland is, mely nem véletlenül jelent sokak számára olyan úti célt, ahová szeretnének egyszer eljutni életük során.

Így volt ezzel Shawn Reeder is, aki 2013-ban három hónapot töltött el Új-Zélandon, amit 150 ezer fotóval dokumentált. Ezek közül választott ki 8640 képet, melyek felhasználásával gyönyörű timelapse videót készített az országról, pontosabban annak természeti csodáiról. Íme, a Magical New Zealand című videó - érdemes megnézni, valóban varázslatos!