Egyéb oldalak:
▼
2013. augusztus 27., kedd
A Piri Reis térkép rejtélye,Antarktisz.
Mit rejt egy régi térkép?
A kutatók, akiknek az érdeklődése az Antarktisz ,,titokzatos városára" irányul, egy olyan régi térkép tanulmányozásában keresnek választ, amelynek elkészítése mindmáig szinte annyira rejtélyes, mint maga a legendás jég alatti település...
A térképre, a kétségtelenül izgalmas leletre, a Topkapi palota Oszmán Birodalmi Irattárában dolgozó kutatók 1929-ben bukkantak. A mappa, amely azóta számtalan találgatásnak szolgált alapul, az Oszmán Birodalomban, a XVI. század elején készült. Az 1513-as dátummal szignált térképen egy Piri Reis nevű oszmán kapitány neve állt. A felfedezésről Paul Kahle német orientalista adott hírt először 1931-ben, Hollandiában, az orientalisták 18. kongresszusán. Kahle beszámolója valósággal megdöbbentette a kongresszus részvevőit, Piri Reis térképén ugyanis ez volt olvasható: ,,A partok és a szigetek Colombo térképéről másoltattak át a térképre." Márpedig ha ez igaz, akkor ez a török térkép megoldhatná a századok óta tartó vitát, amely arról folyik: tudta-e Kolumbusz, hogy új kontinenst fedezett föl, vagy úgy halt meg, hogy azt hitte: csak egy új útvonalat talált Kína felé?
A térkép végül nem adott választ a kérdésre. Sőt: új, még bonyolultabb kérdéseket vetett fel. Olyanokat, amelyekre mindmáig egész sor tudományos és áltudományos feltételezés keresi a megoldást.
Több száz hipotézis:
1954-ben a New Hampshire-i Keene Egyetem tudománytörténeti professzora, Charles Hapgood egyik szemináriumi csoportjának éppen a Piri Reis-féle térkép részletes elemzését adta feladatul. A hallgatók előtt teljesen ismeretlen volt a téma, ezért előítéletek nélkül láthattak a kutatásokhoz. A csoport később elvégezte az egyetemet, és a kutatást mások vették át, így az elemzés összesen hét évig tartott!
,,Ez alatt az idő alatt száz meg száz föltevést vetettünk el, mielőtt megállapodtunk abban, amelyet -Az ősi királyok térképei- című könyvben hoztunk nyilvánosságra" - írja Hapgood professzor.
A térkép kétségtelenül, a többi között, az Antarktisz partvonalát ábrázolja - állapította meg a neves tudós -, holott a hatodik földrészt csak évszázadokkal a térkép elkészítése után fedezték fel. Sőt, szerinte a térképen az Antarktisz jégréteg alatti hegyvonulatai is láthatóak, márpedig ezeket csak a XX. századi tudomány mutatta ki.
Az Antarktiszt csak 1820-ban fedezték fel, vagyis 307 évvel azután, hogy Piri Reis megrajzolta a térképet, hogyan ábrázolhatta volna tehát a hatodik földrészt? Minthogy az Antarktiszt évezredek óta jég borítja, hogyan szerepelhet a térképen jégtakaró nélkül? Mivel magyarázható a térképen levő bejegyzés: ,,Ezen a vidéken semmiféle élet nem található. Minden puszta, és nagy kígyók vannak, emiatt a portugálok nem is szálltak itt partra, amely állítólag igen forró."
Kérdések és bizonyítékok
Hogy a térkép valójában a jég alatt levő Antarktiszt ábrázolja, a Hapgood-csoport egy brit-norvég-svéd kutatócsoport felméréseire is hivatkozik, amely 1949-ben ezen a területen egy tenger alatti hegyvonulatot mutatott ki.
,,Csúcsai közül néhány - a Hapgood-csoport szerint - a víztükör fölé emelkedne (tehát sziget lenne), ha nem volna ott a jégtakaró. Mi ez, ha nem annak bizonyítéka, hogy az Antarktiszt fölfedezték, és föl is térképezték, méghozzá abban a korban, amikor nem borította jég?"
Újabb bizonyíték:
Hapgoodot és tanítványait teljesen rabul ejtette a térkép rejtélye, ennek ellenére azonban csak rendkívül óvatosan haladtak előre, mérlegelve annak lehetőségeit is, hogy az antik idők térképészei, akik hittek a déli földrész létezésében, bizonyíték nélkül is berajzolhattak egyet-mást pusztán szóbeszédre alapozva, sőt akár csupán az esztétikai egyensúly kedvéért is...
1959-ben Hapgood a washingtoni Kongresszusi Könyvtárban kutatott, és egy olyan térképre bukkant, amely szinte egy csapásra elsöpörte minden kételyét.
Ez a térkép vitathatatlanul az Antarktiszt ábrázolta. 1531-ben, vagyis 290 évvel az Antarktisz felfedezése előtt Oronce Finé (latinosan Oronteus Finaeus) francia térképész készítette!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése