2025. április 8., kedd

Hamvas Béla számára az Aranykor / Szimbólumok, amelyeknek valóban különös hatása lehet az emberre... / A hatalomvágy által uralt emberek:


 
Hamvas Béla számára az Aranykor:
 
Nem csupán egy történelmi korszak, hanem egy spirituális állapot, az emberiség eredeti, tiszta tudatállapota, amikor még harmóniában élt a természettel, önmagával, a kozmosszal és az isteni renddel. Nem egy múltba veszett időszak csupán, hanem egy lehetőség, egy irány, amely felé az ember újra elindulhat – belülről kifelé.
 
Mit jelent az aranykor Hamvas szerint?
 
1. Az ember egységben él a világmindenséggel
Az aranykori ember nem különül el a természettől, a többi embertől vagy az istenitől. Nem uralni akar, hanem részt venni az egységben – mint egy hangszer a zenekarban.
2. Szellemi rend uralkodik a világban
Az anyag nem fojtja meg a szellemet. A társadalom, a gazdaság, a művészetek és a vallás mind egy belső isteni rendet tükröznek. A dolgok nem széthullanak, hanem értelmes egészként működnek.
3. A lét középpontjában a szent áll
Az aranykorban az ember tudta, hogy a világ szent. Minden mozdulata, szava, tette ennek a szentségnek a tudatából fakadt. Nem profán életet élt, hanem a transzcendens jelenlétét hordozta.
4. Nem volt szükség hatalomra és törvényekre
Mert az emberek belülről tudták, mi a helyes. Nem a félelem, hanem a belső világosság vezette őket. Ahogy Hamvas írja:
> „Az aranykorban nem kellett megmondani, mit szabad és mit nem – az ember tudta.”
Hamvas szerint miért veszítettük el az aranykort?
Mert az ember eltávolodott önmagától és a szellemtől.
Mert az észt a szellem fölé emelte, és elkezdte uralni, elemezni, darabokra szedni a világot.
Mert elfelejtette a mítoszokat, a szimbólumokat, és csak a hasznot kezdte nézni.
És hogyan lehet visszatérni?
Hamvas nem hitt semmilyen külső forradalomban. Az aranykorba való visszatérés belül kezdődik:
A szellem újrafelfedezésével
Az önfegyelemmel, belső tisztasággal
A világ szakrális szemléletével
A művészet, filozófia, vallás valódi értelmének megélésével.
„Az aranykor nem múlt el. Bennünk alszik.”
A világ ma zajos, zaklatott, versengő. Az ember elfeledte, hogy ő nem a test, nem a gondolat, nem a haszon – hanem szellem. Az aranykor nem egy letűnt korszak, hanem belső állapot, amely akkor tér vissza, ha az ember újra a szívébe néz.
Nem politikai rendszerek, nem technológia, nem újabb eszmék hozzák el – hanem a csend, az ima, a szemlélődés, az isteni rend felismerése mindenben.
 
Hamvas írja:
> „Az aranykor az a világ, ahol az ember nem uralkodik, hanem jelen van. Nem alkot, hanem tükröz. Nem küzd, hanem elfogad.”
Az aranykor akkor tér vissza, amikor már nem akarjuk – hanem megengedjük, hogy jelen legyen.
 
 
 
 ***
 
 


Vannak olyan szimbólumok, amelyeknek valóban különös hatása lehet az emberre – lelki, pszichikai, vagy akár energetikai szinten. Ezeket gyakran használják spirituális gyakorlatokban, művészetekben vagy szent hagyományokban. 
Néhány példa:
 
1. Ankh (Élet kulcsa) – Egyiptomi szimbólum, amely az örök életet és a spirituális újjászületést jelképezi. Sokan érzik, hogy védelmet és életerőt sugároz.
2. Pentagramma (ötágú csillag) – Ha csúcsával felfelé áll, a szellem győzelmét jelenti az anyag fölött. Egyensúlyt, védelmet és spirituális tisztaságot hordozhat.
3. Vesica Piscis – Két egymást metsző kör formája, amely a teremtés, az isteni női princípium és a kozmikus egység szimbóluma. Meditatív hatása is lehet.
4. Sri Yantra – Bonyolult hindu geometriai minta, amely a világmindenség és az ember belső világának tükröződése. Mély koncentrációval és energiafókuszálással járhat.
5. Om szimbólum – Az univerzum alaprezgését és egységét fejezi ki. Vizualizálva vagy kiejtve sokak szerint harmóniát, békét és mély lelkiállapotot idéz elő.
6. Kelta csomók – Végtelen hurkok, melyek az örökkévalóságot és az élet ciklikusságát jelképezik. Gyakran védelemként is használják.
7. Labirintus – Nem csak fizikai, hanem lelki út is: a középpont elérése önmagunk megtalálását jelenti. Használható meditációra vagy belső utazásra.
8. Szvasztika (ősi napkereszt) – Sok ősi kultúrában pozitív jelentése volt: élet, napfény, jólét. (Fontos megkülönböztetni a náci változattól.)
9. Fénykereszt – Egyes gnosztikus hagyományokban vagy misztikus kereszténységben az isteni tudatba való beavatás jelképe. Erős hatása lehet a belső látásra.
10. Hamvas Béla által gyakran emlegetett „napfény-szimbolika” – például az arany, a világosság, vagy a forrás szimbóluma: ezek belső tisztaságra és világosságra rezonálnak.
 
 
 ***
 
 

 

A hatalomvágy által uralt emberek...

 (vezetők, miniszterelnökök...) valójában olyanok, akik félelemből, kontrollvágyból vagy önértékelési hiányból cselekszenek. Ők irányítani akarnak, mert nem érzik magukat biztonságban. De hogyan lehet őket hatástalanítani, anélkül hogy mi is ugyanolyan uralkodóvá válnánk, mint ők?

 
1. Tudatossággal – belülről kifelé
A hatalomvágy csak ott uralkodhat, ahol az emberek nincsenek ébren. Ha az emberek elkezdenek kérdezni, gondolkodni, érezni, közösséget építeni, akkor nem lehet őket többé manipulálni. Ez a hatalom igazi ellenfele: tudatos, szabad emberek.
> „A legnagyobb forradalom a tudatban történik.”
 
2. Rendszerszintű átalakulással
A jelenlegi rendszerek – politikai, gazdasági, oktatási – gyakran megerősítik a hatalmat. Ha ezeket békésen, alulról építkező módon újragondoljuk (pl. önfenntartó közösségek, közvetlen demokrácia, oktatás a belső értékekről), akkor a hatalomvágy értelmét veszti. A Zeitgeist mozgalom például erre kínál alternatívát.
 
3. Átláthatósággal és közösségi ellenőrzéssel
Ha minden döntés, pénzmozgás és hatalmi lépés nyilvános és követhető, akkor csökken az esély a visszaélésre. A technológia alkalmas lehet erre (pl. blokklánc, közösségi platformok, decentralizált hálózatok).
 
4. Empátiával, de határokkal
Fontos, hogy ne démonizáljuk a hataloméhes embereket – sokszor ők is sérült lelkek. Viszont határozottan meg kell húzni a határokat: nem engedni, hogy másokat bántsanak vagy kizsákmányoljanak. A szeretet nem egyenlő a behódolással.
 
5. Passzív ellenállás és kiállás
Mint Gandhi, Martin Luther King vagy a modern civil mozgalmak: nem erőszakosan, de rendíthetetlenül nemet mondani az elnyomásra. A hatalom ott gyengül el, ahol az emberek nem vesznek többé részt a játékában.
---
Végső soron a hatalomvágy a félelem tünete. Ha a világot szeretetalapra állítjuk – belülről kezdve –, akkor ezek a minták eltűnnek. De ehhez nemcsak másokat kell „hatástalanítani”, hanem magunkban is meg kell figyelni minden hatalomvágyat, birtoklási kényszert, és azt is szeretettel kell átalakítani.
 
 
Forrás: internet...
 
 
 
***

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése