2014. április 7., hétfő

10 ok, amiért naponta kellene mindenkinek olvasnia.



Mikor volt utoljára, hogy elolvastál magadtól egy könyvet, vagy egy hosszabb újságcikket, például egy elemzést? Most ne a Facebook frissítésekre gondolj, vagy arra, hogy a wc-n kiolvasod az illatosító használati utasítását…

Ha egy ember soha nem olvas, számtalan dolog marad ki az életéből. Az olvasás számos előnnyel jár, nézz meg közülük most néhányat.

1. Mentálisan stimulál.

Tanulmányok igazolják, hogy az olvasás mentálisan stimulál, egyes esetekben képes akár megakadályozni is az Alzheimer-kór és a demencia kialakulását, hiszen ha az agy elkötelezetten dolgozik, ez megakadályozza, hogy “elveszítse az erejét”.


Csakúgy, mint bármilyen izom a szervezetben, az agy is gyakorlatozást, edzést igényel: “Használd, vagy elveszíted!”. Agytornának tökéletes egyébként a rejtvényfejtés vagy a sakk is.

2. Csökkenti a stresszt.

Nem számít, hogy mennyire stresszes a munkád, a párkapcsolatod, vagy éppen milyen nehéz kérdéssel nézel szembe, ha képes vagy egy történetben elmerülni. Egy jól megírt könyv más birodalmakba, világokba kalauzol el, közben pedig a jelen pillanat feszültségeit hátra tudod hagyni, így pedig végre pihenhetsz.

3. Okosabbá tesz.

Minden, amit olvasol, a fejedet új információkkal tölti meg, ezekről pedig soha nem tudhatod előre, hogy mikor fognak jól jönni. Minél többet tudsz, annál inkább fel tudsz készülni a világ kihívásaira.

Továbbá, amin gondolkodj el: bármikor szörnyű körülmények közé kerülhetsz, elveszítheted mindenedet, a munkádat, pénzedet, egészségedet – azonban a tudásod megmarad. Ha valamiben nagyon képzett vagy, mindig képes leszel talpra állni.

4. Bővíti a szókincsedet.

Minél többet olvasol, annál több új kifejezést ismersz meg, ezzel pedig a szókincsed elkerülhetetlenül nőni fog. A gazdag szókincs minden élethelyzetben képes kisegíteni, önbizalmat ad, és növeli az önbecsülést is.

A karrierednek meg külön jót tesz, ha gyorsan tudsz olvasni és szöveget értelmezni, és mindenféle témákhoz hozzá tudsz szólni (irodalom, tudományos áttörések, globális események, történelmi tanulságok).

Az olvasás a nyelvtanuláshoz is létfontosságú, ha egy egy szót nem is értesz meg, vagy nem jut eszedbe, akkor körbe tudod írni, vagy éppen kontextusból is megértheted. Ehhez azonban sokat kell olvasni, mert ez magától nem fog csak úgy jönni.




5. Javítja a memóriádat.

Ha elolvasol egy könyvet, emlékezni fogsz a karakterekre, eseményekre, tájakra, párbeszédekre, árnyalatokra, cselszövésekre, amik átszövik a történetet. Ezeket ráadásul tanulás nélkül jegyzed meg, könnyedén.

Minden új “memóriaegység” születésekor új szinapszisok (agyi útvonalak) születnek, és a régiek is erősödnek, melyek segítik a rövid távú memória erősödését. Nem király?

6. Erősíti az analitikus készségeket.

Olvastál már úgy egy titokzatos könyvet, hogy mielőtt véget ért volna, te már tudtad, mi fog történni? Ha igen, akkor képes vagy a kritikus és analitikus gondolkodásra, az információk rendszerzésére, és helyes következtetésekre.

Ez az elemzői készség akkor is jól jön, amikor az életben kell átlátnod bonyolult dolgokat, és nehéz döntéseket kell meghoznod.

7. Megtanít jobban összpontosítani.

Az internet egyik következménye lett a multitasking életmód: több böngésző is meg van nyitva 5-10 külön weboldallal, közben szól a zene, a telefonon folyamatosan megy az üzenetváltás, és közben még tanulni, vagy dolgozni is próbálsz, vagy a tévén meccset nézel. Ez a fajta viselkedés azonban folyamatos stresszt okoz, és csökkenti a produktivitást.

Amikor egy könyvet olvasol, a teljes figyelmed középpontjába a történet kerül, az apró részletek külön világot alkotnak, amiben egy szempillantás alatt elmerülsz.

Próbáld ki például, hogy reggelente 15-20 percet olvasol (akár a buszon, a metrón) és meg fogsz lepődni, mennyivel fókuszáltabb leszel egész nap.

8. Javítja az íráskészségedet.

Ez kéz a kézben jár a szókincsed bővülésével: ritmusos, választékos és mégis érhető saját stílust alakít ki. Amit olvasol, az meg fog látszani a stílusodon is.

Ugyanúgy, ahogy a zenészek is hatnak egymásra, vagy ismert festők technikája között is fellelhető párhuzam, ugyanígy hat az írási készségedre az, akit sokat olvasol.

9. Nyugtat.

Egy jó könyv olvasása relaxál, és a témától függően belső békét ad, megnyugtat. A spirituális, lelki töltetű írások csökkentik a vérnyomást, az önsegítő könyvek pedig képesek bizonyos hangulati zavarok és kisebb mentális betegségek enyhítésére.

10. Ingyen szórakoztat.

Sokan szeretnének könyveket venni, azonban a jó könyvek nem olcsók. Erre viszont a helyi könyvtár szuper megoldás lesz, hiszen számtalan jobbnál jobb könyvhöz juthatsz itt hozzá. Elképesztő, hogy mennyi témában találhatsz izgalmas olvasnivalókat, ráadásul a könyvtárak állománya folyamatosan nő, így állandóan új könyvekhez jutsz, és soha nem fogsz kifogyni az olvasnivalóból.

Ha történetesen olyan helyen élsz, ahol nincs könyvtár, akkor is nagyon sok könyvet érhetsz el pdf, vagy epub formátumban, így akár egy okostelefonon, vagy éppen a számítógépeden is olvashatsz. Az internet tele van olyan helyekkel, ahonnan ingyen (és legálisan) tölthetsz le könyveket.




A bolygó minden egyes olvasni tudó embere talál a személyiségének való könyvet: klasszikus irodalmat, verseket, divatmagazinokat, életrajzokat, vallási könyveket, tini irodalmat, önsegítő könyveket, romantikus regényeket… bármit, amire csak kíváncsi.

Úgyhogy egy kicsit kapcsolj most ki, nyiss ki egy jó könyvet, és hagyd, hogy betöltse a lelkedet.

Jó olvasást!


Forrás: http://motivator.ma



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése