2020. április 20., hétfő

5G és ami mögötte van. Hogyan működik? & 5G - Tudomány és tudat:







Előzmény és forrás :


..........................
Az 1.ábrán láthatjátok a minket körülvevő világban létező különböző tulajdonságú eleketromágneses sugárzásokat. Bizony, aki eddig nem tudta a fény is elektromágneses sugárzás, vagyis többek között…mivel rendelkezik részecske tulajdonságokkal is, de ez már csúnyán kvantumfizika. Maradjunk annyiban, hogy az elektromágneses sugárzás körülvesz minket és attól függően, hogy mekkora a frekvenciája – vagyis másodpercenkénti rezgésszáma – illetve a hullámhossza, teljesen eltérő tulajdonságokkal rendelkezik



 a 2.ábra elég beszédes, de azért leírnám, hogy MINDEN REZGÉS ilyen szinuszos hullámformákból tevődik össze. Igaz ez a tavon fodrozódó vízre és a gravitációs hullámokra az univerzumban, melyet szupernehéz objektumok keltenek (fekete lyukak, pulzárok, kettőscsillagok stb.). Szóval hullámhegyekből és hullámvölgyekből áll egy rezgés, a hullámhossz pedig két hullámhegy, vagy hullámvölgy közötti távolság, mely a következőképp számítható: λ = v/f



λhullámhossz méterben
v – a hullám terjedési sebessége az adott közegben. (Mivel elektromágneses hullámokról beszélünk és a vonatkoztatási pont a vákuum, így ide a fénysebesség jön méter/sec ban).
f – a hullám frekvenciája, mértékegysége Hz (Hertz) – vagyis rezgés per másodperc.
Biztosan hallottátok már a kifejezést, hogy miliméteres hullámhosszúságú sugárzás….na ha ezt kiszámoljátok a képlettel, mindjárt adódik, hogy ez a GHz – Giga Herz – es frekvenciatartomány (mikro „sütő”). Egyébként ez a képlet ugyanúgy igaz a hanghullámokra, csak az nem elektromágneses, hanem mechanikai rezgés…mely a levegőben kb. 330 m/s os sebességgel terjed, tehát a fény helyett a hangsebességet kell a képletbe helyettesíteni.
Térjünk vissza azonban az elektromágnesesre. Mitől elektromágneses? Hát attól, hogy két komponense van! Egy elektromos és egy mágneses hullám, melyek rezgési síkjai egymáshoz képest 90° -al el vannak forgatva.

A 3.ábrán láthatjátok, hogy ezt hogyan kell elképzelni. Kezditek már érteni, hogy micsoda „feketemágia” a híradástechnika ugye? Ezért van annyi különbözőféle – fajta antenna, méretben és formában egyaránt, ez egy külön szakterülete az elektronikának. Hozzátenném, hogy a mai nagy sebességű jelátviteleknél, illetve jelfeldolgozó rendszereknél már hátrányban van az a mérnök, aki legalább alapszinten nincs tisztában a „magasfrekvenciás témakörrel”.


Most, hogy tisztáztunk – nagy vonalakban – néhány alapfogalmat nézzünk néhány példát a hétköznapjainkból ilyen elektromágneses sugárforrásokra:
  • Mikrosütő: 2,45GHz es rádióhullám forrás (jellemzően), arra szolgál, hogy rezegtessük vele a vízmolekulákat, melyek a súrlódástól felmelegszenek. Meg minden, ami vízmolekulákat tartalmaz, így nem előnyös élőállat szárításra, mert a belseje is felmelegszik. Továbbá a közhiedelemmel ellentétben, NEM változtatja meg a víz molekuláris szerkezetét!
  • WLAN: 2,4GHz – 6GHz ig, attól függ melyik szabvány. Mint látjátok, ez megint csak kábé az előző tartomány. Szintén NEM ionizáló sugárzás. De, ami még érdekesebb, hogy mégis képesek ezek az eszközök nagyon nagy megbízhatósággal működni annak ellenére, hogy néha még át is fedik egymás frekvenciasávjait. Erre a különböző modulációk (adatátviteli módok) adnak magyarázatot.
  • MRI: A legtöbben már átestünk ilyen vizsgálaton és sokan nem tudják, hogy ebben a masinában szupravezető mágnestekercsek vannak (szóval olyan anyag, amely egy bizonyos – nagyon alacsony – hőmérsékleten ZÉRÓ ellenállásúvá válik) melyekben az áram FOLYAMATOSAN folyik (anélkül, hogy rákapcsolnák a hálózatra) durva mi? A legdurvább, hogy olyan erős mágneses tereket hoznak létre vele, ami képes a testünkben lévő vízmolekulákban a hidrogénatomok tengelyét átbillenteni…mikor ezek visszaállnak az eredeti pozícióba, energiát adnak le. Ezt méri a gép.
Mint látjátok, csupa rádióhullám mindenhol, ha csak ezt a részét nézzük, már mindenki rákos lenne. De mégsem! Ennek az a nagyon egyszerű oka, hogy a rádióhullámú sugárzás nem roncsolja a DNS – t, mivel NEM IONIZÁLÓ SUGÁRZÁS – legrosszabb esetben a víztartalmú szöveteket melegíti – kérnék mindenkit, tekintsen el az olyan abszurd lehetőségektől, minthogy valaki bekapcsolt nagyteljesítményű WLAN Gateway – en alszik 0-24 ben. Hozzátenném, ha egyszerre túl sok vizet iszol, az agyad meg tud dagadni és meghalsz. Ez nem vicc, ez tény. Vízmérgezésnek hívják.
Az ionizáló sugárzás onnan kapta a nevét, hogy képes az atomok körül keringő elektronokat kilökni a pályájukról, töltéssel rendelkező ionokat hozva létre így megváltoztatva az anyag szerkezetét. Természetesen az élő szövetnek és a genetikai kódnak – DNS – ez annyira nem jó, mert nem úgy fog működni ahogy kell – ide helyettesítsetek be tetszőleges típusú betegségeket. Egy bizonyos frekvencia felett már rendelkezik ilyen tulajdonsággal az elektromágneses sugárzás, ez jellemzően az UV tartománytól indul (és az is beleesik). Mivel feltételezem, hogy nagyon sokan látták a „Csernobil” c. sorozatot, a hatásokat innen már nem kell részleteznem. Lényeg, ha tudjuk, ami UV, illetve afölött van, az rossz.
Érdekessége az elektromágneses sugárzásoknak, hogy minél magasabb a frekvencia, annál inkább szeretne egyenes vonalban terjedni, akár a fény. Míg alacsony frekvenciás rádióadások akár a földet is képesek megkerülni (mivel az ionoszféráról visszaverődnek).
Na tehát, akkor nézzük az 5G -t:
Kezdjük ott, hogy maga a kifejezés azt jelenti, hogy Ötödik Generáció, szóval olyan, hogy 5G – sugárzás NINCS. Úgy, ahogy Stihl fűrész és Bosch flex sincs. Helyette viszont van láncfűrész és sarokcsiszoló.

A következő képen láthatjuk a különböző mobilhálózat generációk által használt frekvenciasávokat.



Az 1G még teljesen analóg adás volt, a táskás mobilok kora. A 2G már digitális – és így kódolható – adatátvitelt biztosított, SMS és WAP lehetőséggel, majd a 3G ahol már továbbfejlesztették az internetelérés sebességét. A 4G a jelenlegi technológiánk, melyet már mindenki ismer. Az 5G pedig csak most jön, rendkívül sok felhasználási területtel. Nem titkolt cél, hogy többek között az önvezető járművek iszonyatosan nagy sávszélességbeli igényét ki tudja elégíteni.

Nyilván minél magasabb a frekvencia, annál nagyobb sebsségre képes a hálózat – persze ehhez másra is szükség van, de ne bonyolítsuk most – viszont, minél jobban növeljük a frekvenciát, annál rövidebb lesz a hatótávolsága ennek a sugárzásnak! Ez így azt jeleni, hogy több mobil alállomásra is lesz szükség. Hatványozottan igaz ez urbánus környezetben, ahol a magas épületek különösen akadályozzák az 5G vételt, így ott még több mobiltoronyra lehet számítani. Azonban a nagyobb frekbencia előnye, hogy jóval kisebb antennákkal is fogható az adás, így sokkal kompaktabb eszközök gyárthatóak...............................folyt.





FORRÁS:






&




Kapcsolódó téma:


5G: pro és kontra


A hazánkban 2020-tól bevezetni kívánt #5G mobilhálózatot a "dolgok internetjének" is nevezik, mert nagymértékű lefedettség biztosításával és a kommunikációs késleltetés jelentős csökkentésével elősegítheti az általunk használt tárgyak egymás közötti kommunikációját, így az ember helyett elvégzett számos tevékenységgel végső soron az emberi életminőség egy újabb szintre emelését. Az #önvezető autókat és önirányító közlekedési rendszereket, #intelligens otthonokat ígérő új hálózat azonban eddig még nem nyerte el a lakosság osztatlan elismerését, mert sokan tartanak a tartós #sugárzás okozta esetleges egészségügyi károsodásoktól. Vajon tényleg lehet káros az 5G, s vajon az egészségünkre gyakorolt hatása lesz az 5G legnagyobb veszélye? Milyen árat kell majd fizetnünk a kényelem következő fokozatárért? Erre keresi a választ #Dienes István mostani videójában.


Link a videóhoz:





Kérdések az 5G-ről: Befolyásolhatóak vagyunk-e?


Videó:








*

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése